Logo
Prihlaseni

Ako sa starať o čistotu pokožky novorodenca

Starostlivosť o čistotu pokožky

Koža sa sama podieľa na udržiavaní telesnej čistoty tzv. procesom samočistenia, teda trvalým nepostrehnuteľným jemným odlupovaním povrchných vrstiev pokožky. Tomu napomáhame pravidelným večerným kúpeľom. Voda sama však nestačí na dôkladné očistenie pokožky od nahromadených nečistôt. Pot, sliny, zvyšky mlieka, stolice a moču pri dlhšom kontakte jemnú tenkú kožu dráždia a môžu vyvolať zápal. Krátky očistný kúpeľ, ak sa použijú vhodné umývacie prostriedky, je preto vhodný každý deň.

Pre novorodencov nikdy nepoužívame umývacie a kúpeľové prípravky určené pre staršie deti, ale nakupujeme takú kúpeľovú kozmetiku, ktorá je špeciálne vyvinutá a testovaná pre toto obdobie vývoja dieťaťa a je hypoalergénna. Ako umývacie prípravky volíme buď špeciálnu detskú kúpeľ, ktorá neobsahuje mydlo ani farbivá, a možno ju využiť aj na umývanie jemných vláskov, alebo špeciálne detské mydlá. Vhodné sú prípravky založené na povrchovo aktívnych látkach, ktoré vytvárajú veľké micely.

Tieto prípravky sú jemné k pokožke a dokážu odstrániť nečistoty rozpustné v tukoch. Ak vyberáme detské mydlo, musí byť neutrálne alebo slabo kyslé a malo by obsahovať bohatú tukovú a hydratačnú zložku, aby nedochádzalo k vysušeniu novorodeneckej pokožky. Nepridávame do kúpeľa kúpeľové peny, pretože pokožku príliš vysušia, a pri častom používaní môžu citlivejšie deti aj dráždiť.

Po každom kúpeli ihneď ošetríme celé telo aj končatiny detským olejom alebo zvláčňujúcim telovým mliekom; takto udržíme prirodzenú vlhkosť v pokožke a chránime ju pred vysušením a podráždením. Niektorí rodičia novorodencov uprednostňujú po kúpeli ošetrovanie rastlinnými olejmi. Predtým to bývala zavedená starostlivosť v novorodeneckom období, ktorá sa predávala z generácie na generáciu. Ošetrenie slnečnicovým olejom (olivový olej vhodný nie je!), zakúpeným v lekárni, v prvých 2 – 4 týždňoch po pôrode je možným variantom.

U dojčiat od 2. mesiaca už však vždy odporúčame pravidelne používať vhodné detské oleje (vrátane tých na minerálnej báze), za ktorými stojí mnohoročný výskum. Sú špeciálne vytvorené pre novorodenecký a dojčenský vek a obsahujú prísady, ktoré pokožku ochraňujú a napomáhajú jej regenerácii.

Ak má novorodenec alebo dojča mimoriadne suchú pokožku aj napriek pravidelnému ošetrovaniu detskými olejmi a pleťovými mliekami, prípadne sa objavia prvé známky atopického ekzému, o medzíme frekvenciu celkového kúpeľa na trikrát v týždni a ostatné dni krátko umývame len miesta vlhkého zaparenia. U zdravého novorodenca a dojčaťa odporúčame pravidelný každodenný večerný kúpeľ; kožu nielenže zbavíme nečistôt, ale je to aj pekný rodinný rituál s príjemným zakončením dňa a signálom k pokojnému nočnému spánku.

Starostlivosť o vlásky

Starostlivosť o vlásky v novorodeneckom a dojčenskom veku považujeme za súčasť hygienického režimu dieťaťa. V prvých mesiacoch života je vláskov väčšinou málo a sú jemné, preto postačí umyť ich raz za týždeň. Používame k tomu priamo kúpeľ pre telo a vlásky alebo kvalitné detské mydlo. Vzniknutú penu dobre opláchneme od čelíčka ku krčku, aby sa prípravok nedostal do očí.

Keď je vláskov viac alebo sú dlhšie, odporúčame používať niektorý z detských šampónov a túto hygienickú procedúru odporúčame vykonávať podľa stupňa zašpinenia vláskov – obyčajne raz až dvakrát v týždni postačuje. Každé umývanie vláskov predstavuje, rovnako ako umývanie bezvlasej kože, nielen odstránenie nečistôt, ale aj určitú mieru odmastenia. Umývacie prostriedky pôsobia negatívne na povrchovú vrstvu vlasov (kutikulu) a urýchľujú jej opotrebenie. Pri častejšom umývaní vláskov preto používame iba detské šampóny, ktoré sú vyvinuté s ohľadom na zvláštnosti detských vlasov a pokožky. Ich zloženie musí byť navyše tak jemné, aby nedochádzalo k podráždeniu spojivky a šampón nepálil pri náhodnom zanesení peny do oka.