Logo
Prihlaseni

Ambulantný pôrod

Ambulantný pôrod je časopriestor, v ktorom sa nachádza celá snaha rodičov odísť predčasne z pôrodnice s novorodencom do domáceho prostredia. Šestonedielka a novorodenec v súčasnej dobe zostávajú hospitalizovaní obvykle 3 dni, po cisárskom reze 4-5 dní. Táto zvyklosť (3 dni, teda 72 hodín) vychádza z odporúčania odborných lekárskych spoločností.

 

Pojem „ambulantný pôrod“ je ľudové označenie toho, že prídete do zdravotníckeho zariadenia (do pôrodnice), ste ošetrená a odchádzate do domáceho prostredia. Hoci pri príjme do pôrodnice ste automaticky hospitalizované – teda sa v podstate nejedná o ambulantný výkon. Ako sa píše vyššie, jedná sa o ľudové označenie.

Rodičia, ktorí o predčasnom odchode uvažujú, majú spoločných niekoľko motivácií.

Úplnosť rodiny

Pre rodičov je veľmi dôležité už prvé dni s novorodencom tráviť v rodinnom kruhu. Sem patria aj rodičia, ktorí majú staršie deti stále ešte malé, tie zaspávajú s mamičkou alebo sú stále dojčené. Tiež sa stretávam s rodičmi, ktorí majú potrebu byť spolu tak nejak zakorenenú v rodinnej zvyklosti. V niektorých rodinách sa udržujú vítacie rituály.

Pokiaľ do tejto skupiny nepatríte, stačí, keď tieto kultúrne odlišnosti budete rešpektovať. V iných rodinách je zvykom, že muž si so svojou družinou niekoľko dní užíva nadmieru alkoholu, a tak využije čas, kedy ešte nie je žena s novorodencom doma.

Skúsenosť

Druhorodičky a viacrodičky už jedno zrodenie dieťaťa zažili. Poznajú starostlivosť o dieťa. Orientujú sa aspoň trochu v zdravotníckych zvyklostiach, kedy sa čo kde s novorodencom robí. Majú pomerne jasné názory a preferencie ohľadne pôrodu a starostlivosti o dieťa a jeho výžive. Zažili jedno svoje šestonedelie a vedia jasnejšie vysloviť, čo potrebujú pre to, aby sa o dieťa mohli starať a im sa darilo dobre. Sú skúsené.

Niektoré majú, bohužiaľ, zlé alebo nepríjemné spomienkyna predchádzajúcu starostlivosť na oddelení šestonedelia. Tak sa tomu chcú vyhnúť, alebo ju čo najviac skrátiť.

Nie sú pacienti, neznášajú dobre prostredie „smrti“

Nemajú radi pôrodnice, necítia potrebu niekde ležať a nechať sa obmedzovať vo svojich potrebách. Zároveň nechcú trebárs prekážať. Neznesú predstavu, že ležia na posteli, v ktorej už určite niekto predtým umrel.

Hovorí sa tomu pohodlie alebo „stolica bola?“

Niektorá žena považuje za pohodlie, že sa jej prezlečie posteľ, keď ju zašpiní, že sa jej pár dní varí a nosia jej raňajky a večere. Že jej postrážia sestry dieťa, aby sa ešte naposledy vyspala. Že si oddýchnu od staršieho dieťaťa a muža. Niektorá žena považuje za pohodlie, že po pôrode jej bude dobre v pôrodnici. Inej sa vidí pohodlné to bezpečie z prítomnosti okamžitej pomoci zdravotníkov počas niekoľkých dní. Že sa o ňu denne stará niekoľko ľudí vrátane upratovačky.

Tak. Ženy, ktoré kvôli pohodliu volia ambulantný pôrod, vyššie uvedené vidia pre seba ako nevhodné, pomýlené a nepríjemné. Doma ich čaká vlastná kúpeľňa, záchod, milá posteľ, kľud a súkromie. Domáca strava. Rodičia, ktorí kvôli pohodliu volia ambulantný pôrod, sa chcú o svoje dieťa starať obaja od prvých chvíľ. Na tento okamžik, kedy sa preruší zabehnutý režim rodiny s predchádzajúcim počtom členov rodiny, sa vopred pripravujú. Pripravia si zásoby alebo zásobovanie. Vymyslia, ako poskytnúť matke a novorodencovi čo najviac kľudu a oddychu. Sú v starostlivosti komunitnej pôrodnej asistentky, ktorá im poskytuje individuálnu starostlivosťniekoľko dní po pôrode, alebo ich navštívi detská sestra alebo popôrodná dula.

Kedysi existovala tradícia šestonedelia, ktorá bola prerušená prenesením pôrodov do pôrodníc a držaním šestonedeliek a novorodencov aj týždeň od rodiny. Za vyššie ciele. Než bola táto tradícia prerušená, šestonedielka aj novorodenec boli hodní ochrany a rodina sa o nich prirodzene starala. Nevyhnali matku po pôrode na pole kopať zemiaky.

Ambulantný pôrod – rodičia na ťahu

Rodičia sa na predčasný odchod z pôrodnice pripravujú pomerne starostlivo. Vyhľadajú a navštívia pred pôrodom praktického lekára pre deti a dorast (pediatra), alebo ho po príchode domov vymenia za iného. Dozvedia sa, že dieťa po narodení môže podstúpiť rôzne vyšetrenia a testy. Zisťujú si, kto tieto vyšetrenia vykonáva a kde. Kedy môžu byť zrealizované a akým spôsobom. Na úspešný a nepretrahovaný odchod je okrem jasnej a silnej motivácie tiež nutná znalosť rodičovských práv a povinností. Práva hospitalizovaných detísa im budú hodiť aj mnohokrát potom. Zoznamujú sa s náležitosťami a významom reverzua vedia, ako si zaobstarať zdravotnícku dokumentáciu – záznam starostlivosti. Pýtajú sa, kde vyhľadajú pomoc, keby ju doma náhle potrebovali.

Pokiaľ matka ani dieťa nie sú v bezprostrednom ohrození života, musí im byť umožnený ambulantný pôrod – predčasné ukončenie hospitalizácie a odchod. Bezprostredné ohrozenie na živote sa najlepšie zistí tak, že okolo na živote ohrozeného človeka sa zbehne niekoľko ľudí a tí bezprostredne vykonávajú úkony na odvrátenie ohrozenia života. Nevyzerá to tak, že sa dvaja dospelí ľudia dohadujú o právach, pričom jeden využíva pomyselnú moc nad druhým, a vedľa kľudne pradie novorodenec.

Ženy, ktoré vopred uvažujú o ambulantnom pôrode, sa pripravujú aj na samotný pôrod. Vedia, že budú musieť byť schopné samé odísť a starať sa o novorodenca. Znamená to, že sa pokúsia rodiť a porodiťnezranené natoľko, aby odchodu boli schopné. Bez drôg a liekov, ktoré im v odchode môžu zabrániť.

 

text: Eliška Vlasta Kupšovská, www.jemnezrozeni.cz

 

Clanky

Odporúčané články

5 tipov, ako sa popasovať so soľou v detskom jedálničku

5 tipov, ako sa popasovať so soľou v detskom jedálničku

Najjednoduchšie a najúčinnejšie je vôbec deti na nadmerne slanú chuť nenavyknúť! ...

Ako sa stravovať po pôrode?

Ako sa stravovať po pôrode?

„Ochutnávajte“ svoje bábätko bozkami, „hltajte“ ho očami, ale nezabúdajte sa správne stravovať! Dobrá výživa vám pomôže ...

Brucho  a prsia v tehotenstve

Brucho a prsia v tehotenstve

Aké zmeny čakajú vaše prsia a bruško počas tehotenstva? ...

10 rád ako zostať fit počas tehotenstva

10 rád ako zostať fit počas tehotenstva

Byť vo forme aj počas tehotenstva nie je úplne také ľahké, ako by sa mohlo zdať. ...