Logo
Prihlaseni

Dodatočné vyšetrenia pred pôrodom

Týmito vyšetreniami sa potvrdí normálny vývoj vášho tehotenstva a minimalizuje sa nebezpečenstvo pre matku a dieťa.

 

Vyšetrenie ultrazvukom

Skvelá vec! Uvidíte svoje dieťatko na obrazovke! Vyšetrenie je absolútne nebolestivé. Vyšetrujúci lekár bude kĺzať po vašom bruchu sondu, ktorá vysiela neškodné ultrazvukové vlny. Sonda je pripojená na prístroj, ktorý prenáša „prekážky“ premenené na ultrazvukové vlny a tie na obrazovke zobrazia telo dieťatka! Týmto vyšetrením sa pravidelne kontroluje vývoj dieťaťa od 2. do 9. mesiaca. Bábätko vo vašej pozornosti Počas tehotenstva sa predpokladajú tri vyšetrenia ultrazvukom, ktoré sú plne hradené zdravotnou poisťovňou. Ak potrebujete intenzívnejšiu starostlivosť, ako je štandardná, lekár urobí ďalšie vyšetrenia ultrazvukom, ktoré bývajú tiež hradené poisťovňou.

 

1. vyšetrenie ultrazvukom: – medzi 7. a 12. týždňom

Je to vzrušujúci moment: po prvý raz uvidíte svoje dieťatko a tlkot jeho srdca. Prvé vyšetrenie ultrazvukom umožňuje:

• určiť presne začiatok tehotenstva, vypočítať dátum narodenia a spoznať vývoj bábätka.

• zistiť počet plodov. Dozviete sa, či nečakáte aj viac než jedno dieťa. Dvojčatá, trojčatá a štvorčatá vyžadujú, samozrejme, primeranú starostlivosť a zvýšenú kontrolu.

• zaznamenať prípadné spomalenie vo vývoji – väčšina odchýlok môže byť včas odhalená a sledovaná.

• skontrolovať rytmus srdca bábätka.

 

2. vyšetrenie ultrazvukom: – medzi 18. a 22. týždňom

Toto je najdôležitejšie vyšetrenie! Uvidíte hlavičku, ramená a ruky dieťatka. Toto „morfologické“ vyšetrovanie je dojímavé. Bude pri ňom určený úplný zdravotný stav vášho dieťatka: zisťujú sa rozmery končatín, kontroluje činnosť ústrojenstva a vývoj kostry. Okrem toho sa vyšetrí množstvo plodovej vody a placenta. Pri druhom vyšetrení môže byť zistené pohlavie dieťaťa. Ak to budete chcieť vedieť, rozhodnite sa tak ešte pred vyšetrením a povedzte to lekárovi. Ak nechcete toto tajomstvo odhaliť, porozprávajte sa najskôr o tom s nastávajúcim otcom a spýtajte sa aj sama seba, či je pre vás dôležité poznať odpoveď. Máte odlišný názor ako váš partner? Môže to viesť ku konfliktu medzi vami? Ste obaja skutočne zvedaví na pohlavie spoločného dieťaťa? Rozhodnite sa spoločne, ale ešte pred vyšetrením.

 

3. vyšetrenie ultrazvukom – medzi 30. a 34. týždňom

Je to posledná kontrola, pri ktorej sa ešte raz skontroluje vývoj, pohyby, dýchanie atď. Okrem toho sa kontroluje, či sú podmienky na blížiaci sa pôrod v poriadku: zisťuje sa poloha a veľkosť dieťaťa, pozícia placenty atď.

 

Odber plodovej vody

Vyšetrenie plodovej vody sa odporúča od 35. roku života budúcej matky a pri pozitívnom biochemickom skríningu, nejde však o štandardné vyšetrenie. Slúži na objavenie veľmi zriedkavých vrodených odchýlok ako trizómia 21 a niektorých dedičných chorôb. Vyšetrovanie je naplánované medzi 16. a 18. týždňom. Pomocou punkcie zavedie lekár pred kontrolou ultrazvuku jemnú ihlu do vášho brucha a odoberie trochu plodovej vody, ktorú dá vyšetriť. Vyšetrenie je bezbolestné, ale nie celkom bez rizika.