Logo
Prihlaseni

Je pôrod v nemocnici bezpečnejší než pôrod doma?

Pred sto rokmi ženy rodili svoje deti v kľudnom a známom prostredí v osobnej starostlivosti pôrodných asistentiek.

 

Rýchly posun vpred nastal v šesťdesiatych rokoch, kedy drvivá väčšina matiek – potom, čo boli vystavené propagande a začali tvrdiť, že nemocničné pôrody sú bezpečnejšie než pôrody doma – začali rodiť svoje deti v nemocniciach. Je tu len jeden problém: Nemocničné pôrody neboli bezpečnejšie než domáce pôrody. Naviac podľa novej štúdie zverejnenej v júni 2013, ktorá bola vydaná British Medical Journal, stále nie sú.

Domáce pôrody vedú k zníženiu počtu komplikácií!

V roku 2013 horlivosť vedcov zistiť či domáce pôrody majú za následok menej komplikácií než nemocničné pôrody, viedla k vypracovaniu novej štúdie. Rozhodli sa preskúmať výskyt závažných komplikácií medzi takmer 150 000 holandskými matkami, ktoré porodili v rokoch 2004 a 2006. Takmer 63 percent z týchto matiek mali pôrod doma, zatiaľčo 37,1 percent mali nemocničný pôrod. Výskumníci špeciálne hľadali prípady “akútnej úmrtnosti matiek,” alebo prípady, kedy komplikácie boli tak závažné, že matka potrebovala intenzívnu starostlivosť.

Výskumníci zistili, že k prípadom “akútnej úmrtnosti matky” došlo v 3,1 z každých 1000 pôrodov v nemocnici, ale iba v 2,3 z každých 1000 pôrodov doma. Tiež zistili, že miera závažných komplikácií počas pôrodu doma bola ešte nižšia u druhorodičiek.

“Tento výskum by mal byť povzbudzujúci pre poskytovateľov služieb matkám, aby ženám poskytli viac prostriedkov a možnosť skutočnej voľby pôrodu doma. V súčasnej dobe vieme, že mnoho žien, ktoré by chceli byť v starostlivosti pôrodnej asistentky, nemôžu, z dôvodu ich nedostatku “ uzaviera Cathy Warwick, výkonná riaditeľka Royal College of Midwives UK.

Predchádzajúce štúdie došli k rovnakému záveru.

A hoci táto júnová štúdia (2013) je pravdepodobne najväčšou štúdiou o problematike domácich pôrodov k dnešnému dňu, nie je ale zďaleka tou prvou. V skutočnosti, to je proste posledná v sérii nedávnych štúdií, ktoré dokazujú, že domáce pôrody sú vo svojom riziku rovnako a často i bezpečnejšie než nemocničné pôrody. Štúdia z roku 2009 zverejnená v denníku kanadskej lekárskej asociácie, napríklad zistila, že deti narodené doma (pod dohľadom kvalifikovaných pôrodných asistentiek) vykazovali znížené riziko úmrtí než deti narodené v nemocniciach. Ďalšia štúdia, publikovaná v roku 2012, ukazuje, že domáce pôrody majú za následok zníženie rizika lekárskeho zákroku.

Zatiaľčo domáce pôrody nie sú vhodné pre každého (napríklad u vysoko rizikových pôrodov je vhodnejšie byť v nemocnici), je ľahké pochopiť ich rastúcu popularitu. Konieckoncov, pôrodný proces je sám o sebe dosť veľkou výzvou pre každú ženu, nehovoriac o jeho prežití v neosobnom, klinickom prostredí plnom zamestnancov, ktorí sú často prepracovaní a ponáhľajú sa. Pôrod doma nemusí nutne zmierniť fyzickú bolesť, ale oddaná starostlivosť v ukľudňujúcom prostredí iste poskytne psychologické výhody, ktoré znižujú celkový stres, pocit nepohodlia a tým často aj pocit bolesti.

 

www.jemnezrozeni.cz

Clanky

Odporúčané články

Ako dojčiť – zvyšovanie príjmu mlieka

Ako dojčiť – zvyšovanie príjmu mlieka

V ďalšom článku zo série od Ing. Jany Michálkovej pre dojčiace mamičky sa dozviete ako správne ...

Ako dojčiť - začiatky dojčenia

Ako dojčiť - začiatky dojčenia

Ako na dojčenie? Opäť poradí poradkyňa dojčenia Jana Michálková. ...

Príprava na deň D

Príprava na deň D

Tašku na pobyt v nemocnici si pripravte vopred. Mali by ste to urobiť najneskôr v 8. ...

Ako dojčiť – Prirodzená poloha pololežmo

Ako dojčiť – Prirodzená poloha pololežmo

Článok o dojčení je súčasťou série článkov, v ktorých sa tejto téme, a nie len jej, ...