Logo
Prihlaseni

Každodenná kontrola

Počúvajte svoje telo! V tehotenstve ste dôležitá práve vy – vy zohrávate podstatnú úlohu. Rozprávajte sa s vašim lekárom a povedzte mu, čo cítite!

       

 

Všímajte si príznaky únavy

Najlepším barometrom vášho tehotenstva je vaša únava. Iba vy viete, kedy potrebujete oddych. Keď sa cítite veľmi unavená, obráťte sa na vášho lekára, aby vám pomohol.

 

Vyhnite sa stresu!

Chráňte sa pred stresom a žite normálne. Nie ste žiadna krehká bytosť, ktorú je potrebné nadmerne chrániť, ale ani žiadna neúnavná, prehnane silná žena. Celkom jednoducho sa šetrite!

 

Pozorujte kontrakcie

Od 6. mesiaca sa maternica každý deň o malý kúsok roztiahne. Keď sú tieto kontrakcie príliš rušivé, telo vyšle poplašný signál. Doprajte si odpočinok a všetko bude opäť v poriadku. Ak nie, nechajte si urobiť pre istotu monitoring.

 

Sledujte pohyby vášho drobca

Dieťatko sa pohybuje od 5. mesiaca. To je dôkaz, že všetko dobre prebieha. Všímajte si jeho akrobatické či gymnastické kúsky. Aby ste ich mohla ľahšie počítať, ľahnite si na pol hodiny na ľavý bok. Keď pohyby dieťatka výrazne ustanú, alebo sa dlhý čas nedejú, informujte o tom vášho lekára. Nezabúdajte však, že rastúcemu dieťaťu sa zmenšuje priestor okolo neho – má menej miesta v maternici, preto je také nepokojné.

 

Vážte sa každý týždeň

Pri hmotnosti neexistuje nijaká istota, či je všetko podľa predpisu. Odchýlky a prírastky na hmotnosti vás nemajú stresovať. Ak máte otázky o hmotnosti, informujte sa u vášho lekára.

 

Kontroly doma

Ak vás lekár príliš často žiada o kontrolu moču, urobte si dodatočný test doma. Odporúčanou metódou je aj testovacia rukavica, pomocou ktorej si sama môžete jednoducho a rýchlo zmerať hodnotu pH vagíny. Žiaľ, u nás sa nepredáva.

 

Rozprávajte sa!

Informujte vášho gynekológa o príznakoch, ktoré pociťujete. Pokojne položte aj „trúfalé“ otázky, ktoré vás znepokojujú. Je to ako pri nakupovaní! Napíšte si ich zoznam, aby ste na ne nezabudli, keď budete u lekára.