Logo
Prihlaseni

Keď chcem čo najviac času tráviť so svojím bábätkom

Je to možné, aby ste milovali niekoho, kto vám nedovolí vyspať sa, umyť sa, upraviť sa, oddýchnuť si, vypiť si teplú kávu, či najesť sa oboma rukami? Ráno keď otvoríme oči, prvý pohľad každej z nás smeruje k tej najkrajšej tváričke na svete - nášmu dieťatku.

 

Materstvo je skutočný zázrak

Dieťa potrebuje mamu. Mama nahradí absolútne všetko. Spokojná, vyrovnaná a milujúca mama je pre dieťa celý svet. Nepretržitý kontakt matky a dieťaťa prebieha prirodzene ako spontánna záležitosť, v ktorej časový rozvrh nemá miesto.

Dojčenie  

Je náročné, vyčerpávajúce a chvíľku to trvá, kým sa to naučíte: vy i dieťa. Dojčenie ale patrí medzi tie najprirodzenejšie veci na svete. Dobrou správou je, že to stojí za to aj za cenu bolestivých pŕs, plačúcich detí a aj nedostatku spánku.  Dojčením spĺňame pre novorodenca jednu z jeho prvých základných potrieb, a to potrebu pocitu bezpečia. Hneď po pôrode sa dieťa priloží na prsník, cíti teplo, dotyk matkinho tela, známy tlkot srdca, rytmus dýchania, počuje známy hlas. Tvár matky je pri dojčení v takej vzdialenosti, na ktorú novorodenec dokáže zaostriť svoj zrak. A toto je pre dieťatko ten pravý „raj“ na Zemi. 

Dojčenie je teda forma sociálneho správania, prehlbuje sa citová väzba matky a dieťaťa. 

Výhody materského mlieka:

1.  je nenahraditeľné, do 4 - 6 mesiaca života dieťa nemá dostávať inú výživu

2.  je ľahko stráviteľné, nezaťažuje ešte nie dostatočne vyvinutý tráviaci systém bábätka 

3.  zabezpečuje správny telesný, duševný a sociálny vývoj 

4.  zaisťuje odolnosť voči infekčným chorobám

5.  znižuje riziko veľkého počtu ochorení vrátane detskej obezity 

5.  zabraňuje vzniku rozvoja alergie

a mnoho iného...

Čo ak dojčenie nie je možné?

Pre dojčenie je najdôležitejší dobrý začiatok po dobrom pôrode. Niekedy sa nestačí rozhodnúť dojčiť. Potrebujete tiež podporu a pomoc. 

Napriek početným a nepopierateľným výhodám materského mlieka sú situácie či ochorenia, keď dojčenie nie je možné alebo musí byť určitým spôsobom modifikované.

Najčastejšie problémy s dojčením:

1.   bábätko sa dobre neprisaje

2.   bábätko dobre nepije a nepriberá

3.   mamička s bolestivými bradavkami

4.   mám dvojičky, trojičky resp. viac...

5.   nedarí sa mi otehotnieť s druhým bábätkom - stále dojčím

6.   mám dve detičky rýchlo po sebe a to prvé som musela ,,odstaviť“

7.   bábätko má vrodené metabolické ochorenie - podmienené chýbaním alebo nedostatočnou funkciou niektorého z enzýmov. Deti nie sú schopné "spracovať" niektoré z látok prítomných v strave (napr. aminokyseliny, stavebné kamene bielkovín).

Prečo sa dieťa nevie správne prisať:

·       kŕmenie z fľaše: mlieko z fľaše tečie ľahšie

·       neskúsenosť matky (potriasanie prsníkom znemožňuje prisatie)

·       funkčné ťažkosti – dieťa je primalé, slabé, ploché bradavky, bolestivo zdurené prsníky, oneskorený začiatok dojčenia a pod.

Existuje pomoc - umelá výživa a jej príprava

V súčasnosti je umelá výživa neustále skvalitňovaná. Výrobcovia sa snažia o najpresnejšiu ,,napodobeninu“ materského mlieka. Zloženie umelej výživy

/mlieka/ je plnohodnotná strava. Zabezpečuje zdravý rast a vývoj dieťaťa, ktoré nemôže byť dojčené.  

Príprava umelej výživy má svoje pravidlá, ako ju pripravovať a používať bezpečne:

Zabrániť kontaminácii
Pripravovať nanovo pred každým kŕmením
Používať čisté nádoby
Prevariť vodu a následne rýchlo ochladiť (45 °C)
Pozor na teplotu pred podávaním - riziko popálenia úst dieťaťa (ideálna teplota mliečka sa rovná teplote ľudského tela 36 - 37 °C)
Nevypité mlieko vyhodiť!

Pri príprave umelej výživy musí byť voda vždy prevarená. Zničia sa tak prípadné baktérie. Nie je vhodné mlieko rozrábať do horúcej vody, pretože obsahuje probiotiká a tie sa znehodnocujú. Ohrievanie mlieka v mikrovlnnej rúre je nevhodné pre jeho nerovnomerné prehriatie. Ak dieťa vypije zvyšnú penu z mlieka, môže mu to spôsobiť bolesti bruška a nafukovanie. Mlieko je živná pôda pre baktérie, ktoré v ňom zvlášť v teple výborne rastú a rozmnožujú sa, preto nevypité mlieko viackrát nepoužijeme, aby sme zabránili kontaminácii.

 

Ak dojčenie nie je možné a vy chcete čo najviac času tráviť so svojím bábätkom, trávte ho efektívne. Babybrezza Formula Pro Vám ponúka riešenie. Skracuje čas prípravy a eliminuje riziko popálenia úst dieťatka nesprávnou teplotou mlieka.

 

Je to jednoduché, pozrite sa ako Babybreeza Formula Pro funguje:

 

Celý sortiment nájdete tu:

https://ebabo.sk/obchod/detske-flase-riady/babybrezza/formula-pro/