Logo
Prihlaseni

Keď sa o dieťa stará otecko

Stále viac oteckov sa rozhodne zostať po narodení dieťaťa doma a starať sa o svojho potomka. V mnohých domácnostiach už nie je klasické rozdelenie rolí, kedy otec chodí do práce a matka zostáva doma, pravidlom.

Zložité rozhodovanie

Rastúci počet mužov prestáva chodiť do práce, aby sa mohli venovať starostlivosti o svoje deti. Tento krok je často neplánovaný a vyplynie zo životných okolností rodičov: Pokiaľ je povolanie otca spojené s nepravidelnou pracovnou dobou a častým cestovaním, zatiaľ čo matka má vo svojom zamestnaní stálu pracovnú dobu a pevný plat, zvyšuje sa tým pravdepodobnosť, že otec rodiny zostane doma s deťmi. Neisté alebo menej platené zamestnanie človek skôr vymení za rodičovskú dovolenku. Inak to je, keď muži majú veľmi nadpriemerné zárobky a sú momentálne finančne dobre zaistení. Aj v tomto prípade sa niektorí muži rozhodnú, že vymenia pracovný oblek za voľnočasový outfit. Finančné zabezpečenie je pre rodiny dôležitým faktorom vo chvíli, kedy sa majú rozhodnúť, kto prevezme zodpovednosť za domácnosť a starostlivosť o deti.

 

Work-Life-Balance – aj pre mužov v domácnosti

V hlavách ľudí je často stále ešte zakotvený tradičný model rolí. Napriek tomu sú reakcie na otcov, ktorí zostávajú doma a preberajú starostlivosť o dieťa, väčšinou pozitívne. Aktívne zapojenie otcov v rodine je spoločnosťou stále viac oceňované. Úlohy, ako je budenie detí, príprava raňajok a obeda, obstaranie nákupu a pranie prádla často nie sú pripisované otcom,hoci sú tieto činnosti pre mužov v domácnosti samozrejmosťou. Aj keď výmena rolí funguje, mali by sa páry na rozdelení rolí v rámci všedného dňa rodiny dohovoriť. Kvôli harmonickému súžitiu je vhodné, aby zamestnaný rodič mohol prevziať skôr menšie úlohy...

 

...pokračovanie článku nájdete v našom magazíne, ktorý je ZADARMO pre vás pripravený v našej klubovej sekcii TU.