Logo
Prihlaseni

Mýty o tehotenstve

Oznámiť v kruhu rodinnom a priateľom, že očakávate prírastok do rodiny, je radostným zážitkom. Akonáhle sú vyjadrené prvé gratulácie, prichádza obvykle tiež záplava dobrých rád: priatelia, známi, matky, babičky a mnoho ďalších ľudí stojí v zástupe s pohotovo pripravenými, dobre mienenými tipmi a radami.

 

Ženy, ktoré prežívajú svoje prvé tehotenstvo, sú v tejto situácii znenazdania konfrontované vševediacimi pohľadmi a nespočetným množstvom „múdrostí“ – bez toho, aby vždy vedeli, čo z toho by mohli byť tradičné múdrosti a čo možno s kľudnou mysľou ignorovať ako prekonaný mýtus. Tu je náš prehľad najčastejších povedačiek, ktorých pravdivosť čo do obsahu sme podrobili skúmaniu:

1. Prenatálna diagnostika à la babička

„Keď je bábätko usadené hlboko v spodnej časti brucha, a to rastie predovšetkým smerom dopredu, bude to chlapček; ak je nenarodené bábätko v hornej časti brucha a bruško je guľaté, bude to dievčatko.“

Pravdepodobnosť splnenia tejto predpovede je v skutočnosti presne 50 percent, čo nie je také zlé. Podľa výskumov John Hopkins University sú „pocity“ a sny spoľahlivejšie. Záverom: Meranie brucha existuje už viac než 1.500 rokov – dosiaľ však nikdy nefungovalo.

2. Stredoveký zdravotný radca

„Každé tehotenstvo stojí matku jeden zub.“

Hoci to tehotné ženy dnes už nepočúvajú tak často ako v dobách minulých, má toto príslovie dobrý dôvod. Sliny tehotných sú skutočne v dôsledku hormonálnych zmien o niečo kyslejšie. Aj ďasná sú voľnejšie a silnejšie prekrvené. Preto pozor na ovocné šťavy a sladkosti. Bežné čištenie zubov zubnou pastou s obsahom fluóru a pravidelné návštevy lekára však celkom postačia, aby bol strach z tohoto ľudového múdra prekonaný.

3. Kúpeľom k narodeniu bábätka

„Dávaj pozor! Horúce kúpele vyvolávajú pôrod.“

Prastaré presvedčenie, ktoré nie je tak úplne mylné. Obava, že horúci kúpeľ môže vyvolať predčasné pôrodné sťahy, je však neopodstatnená. V skutočnosti kúpele pomáhajú pri bolestiach chrbta a brucha a môžu dokonca spustiť neobľúbených „poslíčkov“.  Pokiaľ už „pravé“ kontrakcie ohlásia začiatok pôrodu, pôrodné baby často odporúčajú horúce kúpele, aby sa tento proces urýchlil. Jediným vedľajším účinkom horúcich kúpeľov môže byť skutočnosť, že príliš zaťažíte krvný obeh a môžu sa dostaviť pocity na omdlenie. Preto by ste mala mať vždy niekoho nablízku alebo mať po ruke mobilný telefón, aby ste si mohli privolať pomoc.

4. Hollywood klišé

„Je vám ráno zle? Potom to bude dievčatko.“

Že je ranná nevoľnosť spoľahlivým znamením na určenie pohlavia bábätka, spadá pravdepodobne do kategórie „moderných mýtov“, pretože väčšina týchto prípadov je predovšetkým známa z množstva hollywoodskych filmov. Potom, čo bolo považované za pravdivé tvrdenie, že ranná nevoľnosť nepoukazuje na pohlavie nenarodeného dieťaťa, predsa len jedna švédska štúdia na milióne žien, ktoré sa prieskumu zúčastnili, zistila, že na tom skutočne niečo je.

 

Aj keď sa zdá, že životné skúsenosti a tradičné znalosti majú predsa len pravdu; pri všetkom ostatnom bude asi najlepšie milo sa usmiať a robiť, ako by sa nič nedialo.

Clanky

Odporúčané články

Ako zabaviť deti doma

Ako zabaviť deti doma

„Teraz na teba nemám čas, musím variť.“ Túto vetu môžete kľudne zo svojho slovníka vypustiť. Domáce ...

Čo mať v prebaľovacej taške

Čo mať v prebaľovacej taške

Bezdetný človek, ak chce byť dobre vybavený „pre prípad stroskotania“, vystačí si s miniatúrnou KáPéZetkou, alebo ...

Detská izba

Detská izba

Vaše dieťa sa bude dobre cítiť v dobre prevzdušnenom a slnečnom priestore. Ak spí vo vašej ...

Detské hry

Detské hry

Čas letí ako oblaky na nebi, keď ich naháňa vietor a my sme sa ani nenazdali ...