Logo
Prihlaseni

Niečo na tých datliach bude – Ako môžu datle pomôcť v tehotenstve a pri pôrode

Datle sú produktom palmy datľovej – strom pôvodom zo severnej Afriky a Blízkeho Východu. K dispozícii je široká škála datlí vrátane známejších Medjool a Deglet Noor. Každá odroda je jedinečná svojou veľkosťou, sladkosťou, chuťou a povrchovou štruktúrou.

 

Obsahujú najmenej 15 minerálov, ako je draslík, vápnik, železo, horčík a zinok, 23 druhov aminokyselín, vitamínov, sacharidov, bielkovín, 14 typov mastných kyselín, vlákniny a omnoho viac – tieto sladké malé plody sú nutričnou elektrárňou. [International Journal of Food Sciences and Nutrition, 2003]

Štúdia zverejnená v časopise Journal of Obstetrics and Gynaecology dospela k záveru, že pojedanie 6 datlí denne v priebehu posledných štyroch týždňov tehotenstva “výrazne znižuje potrebu indukcie a posilňovania pôrodu a má vplyv na priaznivejší, ale ne-významne, výsledok pôrodu”. 

Niektoré významné zistenia :

  • Cervikálna dilatácia (otvorenie krčka maternice) bola významne vyššia u matiek, ktoré datle jedli pri príjazde do nemocnice.
  • 83 % matiek, ktoré konzumovali datle, mali neporušenú membránu po prijatí v nemocnici.
  • 96 % žien, ktoré datle jedli, mali spontánny začiatok pôrodu. 
  • Použitie Pitocinu (Syntentický Oxytocín) bolo významne nižšie pri ženách, ktoré konzumovali datle (28 %), v porovnaní s matkami, ktoré datle nekonzumovali (47 %).
  • Latentná fáza prvej doby pôrodnej bola takmer o 7 hodín kratšia u matiek, ktoré datle jedli, v porovnaní s matkami, ktoré ich nejedli (510 min vs 906 min). To nie je zlé po pár datliach!

Existuje aj veľmi zaujímavý výskum porovnávajúci využitie datlí a Pitocinu v riadenom popôrodnom krvácaní. Štúdie ukazujú významné zníženie množstva popôrodného krvácania u žien, ktoré datle konzumovali v porovnaní so ženami, ktoré dostávali syntetický oxytocín (Pitocin). Randomizovaná klinická štúdia bola realizovaná v dvoch nemocniciach. Ihneď po pôrode placenty bolo jednej skupine podaných 50g datlí. Ďalšia skupina obdržala 10 jednotiek syntetického oxytocínu v intramuskulárnej injekcii. Priemerná krvná strata na konci prvej hodiny po pôrode sa významne líši v skupine datlí a v skupine oxytocínu (104 ml vs 141,6 ml). Výskumníci naznačujú, že datle sú účinné pri riadení popôrodného krvácania, pretože obsahujú vápnik, serotonín, tanín, kyselinu linolovú, enzimes, železo a ďalšie živiny prospešné na kontrolu a prevenciu krvácania a anémie. Khadem, Sharaphy, Latifnejad (2007). 

Tieto štúdie sú ďalším potvrdením neoceniteľného dedictva starovekej múdrosti. Od začiatku ženy používajú potraviny, čaje, oleje, obklady a bylinky na zmiernenie pôrodných bolestí, hojení v priebehu pôrodu a podporu dojčenia. Pojedanie datlí počas tehotenstva a po pôrode už bolo vyzdvihnuté v mnohých islamských tradíciách. 

Korán hovorí o pojedaní datlí Mary v priebehu pôrodu: “V pôrodných bolestiach bola prinútená odobrať sa ku kmeňu datlovej palmy. Ona [ Mary ] povedala: “Ó, keby som len zomrela pred týmto časom a bola zlikvidovaná a zabudnutá! ” Hlas sa ozval spod nej, “Netráp sa! Tvoj Pán umiestnil malý potok pri tvojich nohách. Zatrep kmeňom palmy smerom k tebe a svieže, zrelé datle na teba spadnú. Jedz a pi a poteš svoje oči … ” (Korán , 19:23-26)

Vie sa tiež, že datle zvyšujú sexuálnu výdrž, pomáhajú znižovať LDL (špatný) cholesterol a znižujú krvný tlak. Datle boli používané po tisíce rokov športovcami na zlepšenie fyzickej odolnosti, obratnosti a vytrvalosti. 

Takže začnite jesť datle a majte ich po ruke počas pôrodu!

 

www.jemnezrozeni.cz

Clanky

Odporúčané články

Ako sa stravovať po pôrode?

Ako sa stravovať po pôrode?

„Ochutnávajte“ svoje bábätko bozkami, „hltajte“ ho očami, ale nezabúdajte sa správne stravovať! Dobrá výživa vám pomôže ...

35. až 40. týždeň tehotenstva

35. až 40. týždeň tehotenstva

Rastúce bruško narušuje normálne rozloženie hmotnosti, dbajte preto na správne držanie tela. Váš hmotnostný prírastok by ...

III. trimester - pomaličky sa to blíži.

III. trimester - pomaličky sa to blíži.

7. mesiac - život je divadlo! Veľká novinka: Drobec vo ...

Ako dojčiť – Prirodzená poloha pololežmo

Ako dojčiť – Prirodzená poloha pololežmo

Článok o dojčení je súčasťou série článkov, v ktorých sa tejto téme, a nie len jej, ...