Logo
Prihlaseni

Plávanie s bábätkom

Voda nás sprevádza celým naším životom, už v brušku sa dieťa vyvíja vo vodnom prostredí, naše telo je z väčšiny tvorené vodou, potrebujeme ju tiež piť, aby sme boli zdraví, a dokáže nás fascinovať jej rozmanitosť. Ako to je s plávaním bábätiek, je to pre ne návrat do spokojného prenatálneho obdobia, rozvíja sa ich motorika aj socializácia alebo ide o módny trend a väčšie riziko prechladnutia?

 

Plávanie s bábätkom

Pohyb vo vodnom prostredí je pre dieťa celkom samozrejmý, vychádza totiž z jeho prirodzeného vývoja. V prvých mesiacoch sa nejedná o plávanie ako také, hoci ho môžu pohyby dieťaťa pripomínať, jedná sa o spontánne pohyby, pretože dieťaťu zatiaľ chýbajú dostatočne rozvinuté motorické schopnosti.

Aké sú výhody plávania bábätiek?

Cieľom kurzov plávania bábätiek rozhodne nie je naučiť dieťa plávať alebo si z neho vychovávať šampióna v plávaní, ide predovšetkým o to, naučiť dieťa nemať strach z vody, naopak pre ňu získať cit a neskôr si tiež osvojiť správne dýchanie, splývanie a vytvoriť si tak skvelý základ na učenie plávania v budúcnosti. Deti si pri plávaní posilňujú svaly celého tela a okrem motorických a koordinačných schopností si osvojujú tiež sociálne a komunikačné zručnosti. V bazéne sa dieťa tiež otužuje, čím sa posilňuje jeho imunitný systém a celková odolnosť organizmu, s čím súvisí tiež priaznivý vplyv plávania na srdcový a cievny systém. Akýkoľvek pohyb vo vode zároveň pomáha na odstránenie a tiež prevenciu rôznych nedostatkov či vád v držaní a koordinácii tela. Pohyb podobný plávaniu je pre deti veľmi príjemný, ukľudňuje ich a pozitívne pôsobí na prehlbovanie spánku a posilnenie chuti k jedlu. Medzi nesporné výhody patrí tiež jedinečný zážitok a citové prepojenie bábätka s rodičom, prípadne zábery, ktoré vám budú robiť radosť už natrvalo. Deti majú z plávania radosť, sú spokojné, nabité endorfínmi a s nimi aj ich rodičia, naviac pokiaľ sa im nejaký cvik darí, získavajú základ pre pocit sebavedomia. Spolu s bábätkom sa do kolektívu dostávajú aj mamičky a majú tak možnosť preberať každodenné radosti aj strasti s podobne naladenými ľuďmi. Takéto aktivity sú prínosné tiež v tom, že dávajú akýsi základ pre pravidelný režim.

A nevýhody?

Je dobré starostlivo vyberať bazén, do ktorého so svojím dieťaťom budete chodiť. Pokiaľ sa totiž jedná o chlórovanú vodu, môže dráždiť sliznice dieťaťa, jeho pokožku aj dýchacie cesty a prispievať tak ku vzniku častejšieho prechladnutia. Ozónové bazény sú v tomto ohľade k deťom šetrnejšie. Je tiež dôležité dbať na hygienu vody, samozrejme nemôžete zabrániť tomu, aby do bazénu vliezol niekto napríklad s ekzémom či nejakou plesňou a pôsobil tak na slabšiu obranyschopnosť vášho bábätka, ideálne preto je, pokiaľ je bazénik iba pre deti a pokiaľ si naň zvykajú postupne, trebárs vo vani. V niektorých kluboch prebieha aklimatizácia najprv v jednej vani, kde je dieťa samé (prípadne s mamičkou), potom ide do vody s jedným dieťaťom, potom s dvomi atď., aby si jeho telíčko malo možnosť zvyknúť postupne na cudzie elementy vo vode. Je dobré sa pred zápisom na kurz poradiť so svojím lekárom, opýtať sa na predpoklady dieťaťa na alergie či astmu atď.

Kedy začať plávať?

S bábätkom je možné začať „plávať“ v podstate ihneď po zahojení pupku, v tejto dobe je vhodné plávanie v domácom prostredí pod dohľadom školených profesionálov, ktorí vám vysvetlia ako s dieťaťom vo vode zachádzať a ako podporiť jeho prirodzený vývoj. Do klubu so zázemím sa väčšinou doporučuje chodiť cca od dokončeného druhého či tretieho mesiaca dieťaťa. Nikdy ale nie je neskoro začať s dieťaťom plávať…

Kedy ide o skutočné plávanie?

Deti sú väčšinou schopné si osvojiť základné plavecké zručnosti ako dýchanie či splývanie okolo roka a pol, s nácvikom kraulových či znakových nôh sa začína okolo 2 až 2,5 roka a celá súhra rúk, nôh aj dýchania sa učí zhruba okolo 4 rokov. Je to ale samozrejme veľmi individuálne, každé dieťa je iné, záleží jednak na jeho náture, odhodlaní, nadšení pre vodu a tiež na tom, či sa vo vode pohybuje od malička alebo sa s vodou zoznamuje až v 4 rokoch alebo neskôr.

Na čo sa zamerať pri výbere miesta na plávanie?

Deti od dvoch do cca piatich mesiacov by mali plávať v špeciálnych vaniach po jednom, nie v skupinke. Voda v týchto vaniach nesmie byť nijako chemicky ošetrená a teplota sa riadi podľa toho, na čo je dieťa zvyknuté, aby to preň bol vo všetkých ohľadoch príjemný zážitok. V tomto období nechodí s bábätkom do vody ani rodič, vedie ho zvonku. Pokiaľ teda klub kam chcete začať s vaším bábätkom chodiť plávať, ponúka iba plávanie v bežnom bazéne, pre takto malé dieťa to rozhodne vhodné nie je. Zistite si tiež viac informácií o priestoroch bazénu, prejdite si ich a vyskúšajte si funkčnosť a pohodlnosť zázemia, zistite, ako vyzerajú prezliekacie kabínky, či je na mieste priestor na odkladanie kočíkov a tiež odpočiváreň. Po plávaní s dieťaťom totiž nie je vhodné hneď vyjsť von. Spýtajte sa tiež na zloženie kurzov, nie je vhodné, aby medzi deťmi boli veľké vekové a teda aj rozdiely v zručnosti, na jednom kurze by teda nemali byť zároveň deti, ktoré majú 4 mesiace a napríklad ročné deti. Prejdite si webové stránky klubu, zoznámte sa s personálom a ideálne aj s inštruktorom, spýtajte sa tiež, či klub ponúka lekcie na skúšku, aby ste si všetko vyskúšali predtým, než do kurzu nastúpite definitívne.

U malých detí sa vyhnete výuke drilom, príliš skorej snahe o nácvik plaveckých štýlov, zameraniu na výkon a veľkému tlaku na deti. Plávanie má byť zážitková aktivita, spestrenie dňa, kedy sa baví nie len dieťa, ale aj rodič. Pokiaľ by sa ale vaše dieťa vo vode necítilo dobre, nie je nutné plávanie za každú cenu zapájať do vášho harmonogramu. Hlavné je, aby ste si to aj vy, aj vaše dieťatko užili a aby ste podporili jeho rozvoj.

Clanky

Odporúčané články

Ako správne a bezpečne nosiť dieťatko

Ako správne a bezpečne nosiť dieťatko

V poslednej dobe je čoraz častejšie vidieť deti v nosičoch a šatkách, čo býva prezentované ako ...

Nosíme bábätká

Nosíme bábätká

Nosenie detí bolo ľuďom vlastné odpradávna, u prírodných národov pretrváva tento spôsob prepravy dodnes a ešte ...

Čo mať v prebaľovacej taške

Čo mať v prebaľovacej taške

Bezdetný človek, ak chce byť dobre vybavený „pre prípad stroskotania“, vystačí si s miniatúrnou KáPéZetkou, alebo ...

Aké plienky?

Aké plienky?

Priemerne budete prebaľovať dieťa 6- až 10-krát denne. Preto je dobré mať po ruke vhodné riešenie. ...