Logo
Prihlaseni

Plavky so sebou - leto, slnko, piesočná pláž

Leto - pravý kráľ ročných období. Nie je to len subjektívny pocit, ale je to vedecky doložené. Kúzelné slovo v tejto súvislosti znie „vitamín D“. Zázračný prostriedok prírody, ktorý naše telo dokáže samo vytvárať v jeho čistej forme iba vďaka dostatočnému času strávenému na slnku.

 

Preto je slnko tiež životne dôležité pre zdravý vývoj detí. Podporuje vstrebávanie vápnika v strave a je teda veľmi dôležité pre kosti. K prevencii nedostatku vitamínu D celkom postačí vystaviť sa v letných mesiacoch denne asi na 15 minút priamemu slnečnému žiareniu.

Slnko má však ďaleko väčšiu moc a jeho význam pre človeka možno sotva preceniť. Slnečné žiarenie má rovnako pozitívne účinky na našu psychiku a je zodpovedné za dôležité reakcie v tele, ktoré podporujú látkovú výmenu. Iba zriedka sme zdravší a šťastnejší než, keď sme na slnku. Pritom by sme však nemali zabudnúť na to, že silné žiarenie môže spôsobiť aj nepríjemnosti, hlavne na veľmi citlivej pokožke novorodencov alebo malých detí. Je teda dôležité nájsť správnu rovnováhu. Nechajte deti, aby si užívali úžasný a zdravý pobyt vonku, ktorý toľko potrebujú, a nezabúdajte pritom na potrebnú ochranu.

DETSKÁ POKOŽKA JE OBZVLÁŠŤ CITLIVÁ 

To samozrejme vieme. Ako veľmi je však citlivá, býva často podceňované. Slnečné spálenie totiž nie je len nepríjemné alebo bolestivé, avšak môže tiež viesť k trvalému poškodeniu kože. Práve preto vyžaduje pokožka detí do veku zhruba šiestich rokov obzvlášť intenzívnu starostlivosť, malé deti by nemali byť priamemu slnku pokiaľ možno vystavené vôbec. Dôvodom obzvláštnej citlivosti je dosiaľ slabo vyvinutá ochrana detskej pokožky. Hnedý kožný pigment melanín ešte nie je kožou produkovaný v dostatočnom množstve, vrstva chrániaca kožu proti kyslým vplyvom a aktivita mazových žliaz je len slabo vyvinutá, a pokožka detí je znateľne tenšia než pokožka dospelého človeka. Z dôvodu uvedených skutočností sú malé deti veľmi citlivé na UV žiarenie. Vlastná ochrana pokožky detí si vystačí iba na 5 - 10 minút denne.

KOŽA NEZABÚDA

Predpokladá sa, že do veku 18 rokov prijmeme až 80 percent nášho celkového UV žiarenia. Vzhľadom na to, že sa škody spôsobené žiarením behom života sčítajú, je správna ochrana pred slnečným žiarením pre vaše dieťa zásadná. Ochranu potrebujú tiež oči. Vhodné slnečné okuliare je možné dostať už pre malé deti. Pri výbere správnych okuliarov je obzvlášť dôležité, či správne sedia a obsahujú UV filter. Doporučuje sa zvoliť slnečné okuliare od ochrannej triedy 2 vyššie (na pláž a do zemí, kde panuje horúčava, ochrannú triedu 3). Sfarbenie skiel pritom nehrá žiadnu rolu. Tmavé sklá sú príjemnejšie na prudkom slnku.

AKÝ OCHRANNÝ OPAĽOVACÍ KRÉM ZVOLIŤ?

Ochranné opaľovacie krémy pre deti majú zvláštne vlastnosti, vďaka ktorým sú zvlášť vhodné pre použitie na detskú pokožku. Rýchlejšie sa vstrebávajú, majú väčšinou veľmi vysoký ochranný faktor a obsahujú podstatne menej aromatických látok. V podstate existujú dve rôzne formy, ako opaľovacie krémy chránia našu pokožku pred škodlivým UV žiarením: chemický a fyzikálny (minerálny) filter.

Pri chemických filtroch je žiarenie absorbované v chemickom procese a premenené na teplo, zatiaľ čo pri minerálnych filtroch je žiarenie odrážané. Hoci sa väčšinou odporúčajú ochranné krémy s minerálnym filtrom, pretože pri jeho používaní bolo zaznamenaných podstatne menej alergických reakcií, v súčasnosti je na trhu možné dostať prípravky s filtrami na chemickej báze, ktoré pritom neobsahujú emulgátory a sú neparfémované. Existujú rovnako špeciálne produkty určené pre deti, ktoré trpia alergiami na slnko.

KEDY?

Po použití minerálneho opaľovacieho krému môžete ísť s vaším dieťaťom na slniečko okamžite. Pri krémoch s chemickým filtrom by človek mal počkať asi 20 až 30 minút (a dopriať si krátke zdriemnutie v tieni), než sa vystavíte slnečnému žiareniu. 

PRÍLIŠ NESKORO

Vaše dieťa sa už na slniečku spálilo. Podľa typu pokožky sa spálenie slnkom môže prejaviť obyčajným začervenaním kože a bolestivosťou na dotyk. V najhorších prípadoch sa môžu tvoriť pľuzgiere a koža sa olúpe. Koža, ktorá sa pod spáleninou nanovo tvorí je obzvlášť tenká a citlivá. Pokiaľ by to zašlo až tak ďaleko, môžu pomôcť studené obklady, ktoré pokožku trochu skľudnia. Pri bolestiach možno, po konzultácii s detským lekárom, podať čípky proti bolesti. Dôležitá rada: Žiadny ďalší pobyt na slnku, pokiaľ sa koža celkom nezregeneruje. Pokiaľ sa jedná o silné spálenie slnkom, mali by ste v každom prípade navštíviť detského lekára. Rovnako ako v iných oblastiach výchovy dieťaťa hrajú príklady a rituály veľkú rolu, pokiaľ ide o ochranu proti slnku. Ak chcete, aby si vaše dieťa zvyklo na nosenie slnečných okuliarov, aby chránilo svoje citlivé oči pred UV žiarením – noste tiež vy sama slnečné okuliare. Urobte si rituál z toho, že si budete okuliare nasadzovať v rovnakom okamžiku. Toto tiež platí pre pravidelné nanášanie krému, dostatok času stráveného v tieni a dostatočný príjem tekutín. Buďte svojmu dieťaťu dobrým príkladom už v rannom veku a ušetríte si tak mnoho práce s presviedčaním do budúcna. (A pritom urobíte tiež niečo pre vlastné zdravie…)

TU EXISTUJÚ NIEKTORÉ ZÁKLADNÉ PRAVIDLÁ:

Včasné nakrémovanie. Krém nanášajte ešte predtým, než pôjdete na slnko. 

Nezabudnúť na opätovné nakrémovanie. Obnovte ochrannú vrstvu, ochranný faktor sa tým však nezvýši! Odíďte zo slnka včas. 

Slnečníky nenahrádzajú prostriedky chrániace proti slnečnému žiareniu. UV žiarenie pôsobí aj v chladnom tieni.

Dostatočne piť. To, čo je zrejmé, býva často podceňované. Deti, ktoré sa potia, musia tiež dostatočne piť, v ideálnom prípade vodu. Deti, ktoré sú dojčené, sú materským mliekom najlepšie zaopatrené. Aby ste aj tu mala istotu, že dieťa prijíma dostatok tekutín, môžete v horúcich dňoch jednoducho zvýšiť frekvenciu dojčenia.

 

Clanky

Odporúčané články

Ambulantný pôrod

Ambulantný pôrod

Ambulantný pôrod je časopriestor, v ktorom sa nachádza celá snaha rodičov odísť predčasne z pôrodnice s ...

5 častých otázok a odpovedí o behaní po pôrode

5 častých otázok a odpovedí o behaní po pôrode

Hurá, zvládla som pôrod! Aký šport môžem zmysluplne robiť aj s bábätkom? Behanie znamená čerstvý vzduch, ...

11. až 14. týždeň tehotenstva

11. až 14. týždeň tehotenstva

V tomto období sa žena cíti lepšie, pretože sa ustáli hladina hormónov. Okrem toho, že sa ...

Dovolenka v tehotenstve alebo s bábätkom

Dovolenka v tehotenstve alebo s bábätkom

Dovolenka v tehotenstve alebo prvá cesta s malým dieťatkom môže prebiehať v pohode a byť veľmi ...