Logo
Prihlaseni

Prvé zúbky

Prvé zúbky sa u bábätiek objavia väčšinou okolo 7. mesiaca života. Od tohoto okamžiku by ste mali začať s pravidelnou starostlivosťou o zúbky vášho dieťaťa, aby ste zabránili vzniku zubného kazu a udržiavali zuby zdravé.

 

Správna starostlivosť o zuby malých detí

Prvé zúbky sa u bábätiek objavia väčšinou okolo 7. mesiaca života. Od tohoto okamžiku by ste mali začať s pravidelnou starostlivosťou o zúbky vášho dieťaťa, aby ste zabránili vzniku zubného kazu a udržiavali zuby zdravé.

Na čistenie zúbkov môžete používať buď zubnú kefku určenú pre bábätká s mäkkými štetinami, alebo zo začiatku iba vatovú tyčinku, na ktorú nanesiete malé množstvo špeciálnej detskej zubnej pasty. Ďalej je vhodné používať zubné kefky, ktoré majú formu hryzadla, aby si bábätko na kefku v puse mohlo zvyknúť. Mali by ste vaše dieťa už od začiatku naučiť, že čistenie zubov patrí k denným rituálom. Až bude trochu staršie, môžete ho nechať, aby si zuby kľudne čistilo samé. Aby boli zúbky dôkladne vyčistené, môžete ich potom sami ešte trochu dočistiť.

Veľa zubných lekárov odporúča čistiť zuby podľa metódy KVV: To znamená, že najprv čistíme plochy na hryzenie, potom vyčistíme vonkajšie plochy zubov a nakoniec vnútorné plochy. Dôležité je začať plochami na hryzenie, aby ste neporanili ďasná väčším tlakom na začiatku čistenia zubov. To platí tiež pre rodičov!

 

Tipy lekára

Aj tie najmenšie zúbky by mali byť čistené dvakrát denne – najlepšie ráno a večer. Zabráňte prenášaniu baktérií zubného kazu tým, že napríklad nebudete olizovať cumlík alebo lyžicu a potom ju dáte späť vášmu dieťaťu do úst. Slinami môžu byť do úst bábätka prenesené nebezpečné baktérie zubného kazu.

DDr. Christian Polak, odborný lekár pre medicínu zubov, úst a čeľustí 

Clanky

Odporúčané články

Ako to vyzerá so zúbkami bábätiek?

Ako to vyzerá so zúbkami bábätiek?

Každé bábätko inak prežíva rast zúbkov a mamičky by mali byť pripravené, aj keď to v ...

Bábätko plače - prečo?

Bábätko plače - prečo?

Je normálne, že dieťatko plače. Bábätko nemá nijaký iný prostriedok na vyjadrovanie ako plač. ...

Bábätko nám rastie - krivky rastu

Bábätko nám rastie - krivky rastu

Bábätká rastú rôzne a môžeme si o tom viesť záznamy. Hlavne sa netreba pozerať na bábätko ...

Zuby

Zuby

Naše staré mamy hovorievali, že za každé dieťa zaplatíme jedným zubom. Mali na to dôvod. Zubný ...