Logo
Prihlaseni

Spánok podľa potreby

Bábätká spia veľa, pretože je pre ne spánok dôležitý. Fázy spánku sa však rýchlo menia.

 

Fázy spánku

Na začiatku života bábätko veľa spí. Budí sa, aby dostalo svoju dávku mlieka a poláskania. Fázy jeho spánku sú krátke, trvajú tri až štyri hodiny. Ako dieťa rastie, fázy jeho spánku sa predlžujú, ale je ich menej a nechávajú väčšie miesto bdelosti.

Do dovŕšenia šiestich týždňov, keď sa prispôsobíme prirodzenému rytmu bábätka, môžeme hovoriť o spánku podľa potreby prijímať potravu. Časový priebeh jedného dňa nič nehovorí o tom, ako to bude vyzerať na druhý deň. Niektorí drobčekovia – je ich veľmi málo – nechajú spať svojich rodičov hneď po príchode z pôrodnice. Mnohé však nerobia medzi dňom a nocou nijaký rozdiel. Zlá správa: Nefungujú žiadne triky, aspoň pri takých malých bábätkách, aby zmenili svoje zvyky a prijali ústretovejší rozvrh.

Okolo šiestich týždňov ,keď dosiahnu hmotnosť približne 5 kilogramov, začnú lepšie rozlišovať deň a noc a konečne nechajú svojich rodičov pospať si trošku dlhšie.

Na čo je potrebný spánok?

Čo znamená spať? Oddýchnuť si, znovu načerpať telesné sily? Áno, ale nielen to. Spánok je naozajstná činnosť sama osebe. Počas spánku telo „dobíja batérie“, triedime informácie, niektoré si pritom necháme, iné vypustíme, a zbavujeme sa napätia nahromadeného počas dňa. U bábätka je to podobné. Ono počas hodín spánku uvoľňuje alebo zapisuje do svojho mozgu skúsenosti, ktoré zažilo v bdelom stave. Spomienky sa zaznamenávajú do jeho nervovej sústavy, a tak sa formuje pamäť.

Čo je treba vedieť: Spánok je rad za sebou nasledujúcich fáz pokoja a vzruchu. V spánku práve počas fáz vzruchu sa bábätku sníva. Znovu prežíva svoje objavy a pokroky. Upevňuje si to, čo sa naučilo.