Logo
Prihlaseni

Spinkaj môj maličký alebo náš kamarát do postieľky

Čo dieťa, to unikát. A pri spinkaní to platí dvojnásobne.

 

Neviem, kto vymyslel tú slávnu vetu: Spinká ako bábätko!, ale keď sa narodila naša Maruš, tak spať ako ona by som naozaj nechcela. Od narodenia si cez deň zdriemla sotva na dvadsať minút a zvyšok dňa prebdela. Darinka, tá si zase rada pospala, ale len u mamičky. Len čo som ju položila do postieľky, mohla byť akokoľvek dobre uspatá, aj tak sa okamžite zobudila a kričala, kým zase nebola u mňa. Nepomohla ani náruč otca, do troch mesiacov nechcela pri sebe nikoho okrem mňa. Viktorko má teraz 12 dní, takže je určite skoro na to robiť nejaké závery, ale ja si prvýkrát užívam bábätka, ktoré naozaj spí. Potrebuje k tomu teda poriadne napapať a mať sucho v plienke, ale vydrží krásne spinkať od dojčenia do dojčenia. Napriek tomu máme malé krízy a to v noci. Už v brušku bol akčný hlavne v noci, a zatiaľ sa ho to drží stále... Takže hor sa do boja a uspávania! Čo sa mi osvedčilo u bábätiek pre lepší spánok?

Už o mne určite viete, že nie som tá mama, čo by si pochvaľovala v čítaní príručiek. Na druhú stranu, keď si s niečím neviem rady, tak sa do knižiek rada začítam. Veľa problémov s bábätkom vzniká, pretože mu jednoducho nerozumieme a ja som presvedčená, že keby som lepšie rozumela bábätku Maruške, ušetrili by sme si veľa uspávacích experimentov.

Pre mňa takou pomyselnou materskou bibliou je knižka Najšťastnejšie bábätko v okolí, od Dr. Karpa. Pán Karp v nej vysvetľuje, prečo sú čerstvo narodené bábätká uplakané, zle spia a trpia na koliky. Toto obdobie nazýva tzv. štvrtým trimestrom a opisuje ho ako prvé tri mesiace života, kedy bábätku ešte chýba maternica. Na základe tohto poznania opisuje uspávaciu a upokojujúcu metódu, ktorá sa skladá z pevného zavinutia, bieleho šumu, hojdania a cucania.

A práve na biely šum som po skúsenostiach stavila u Viktorka. Ak netušíte, o čo ide, tak v stručnosti sa jedná o monotónny zvuk (napr. fén, vysávač, digestor...), ktorý bábätká upokojuje. V tehotenstve som narazila práve na šumiaceho medvedíka My Hummy a hneď som vedela, že musí byť súčasťou našej výbavičky. A tak medvedík pred Vianocami dorazil k nám.

Nášho medvedíka som vám zdieľala na Instagrame, kde vzbudil ohlas, rovnako ako medzi kamarátkami a teraz, keď už je v prevádzke, tak vám naň môžem napísať konečne objektívnu recenziu.

Začala by som tým, prečo medvedíka zaobstarať. Na internete sa dajú zohnať nahrávky šumu a prípadne sa dá dieťaťu pustiť vysávač, digestor... Odpoveď je jednoduchá – išlo mi hlavne o pohodlie. Medvedík sa zapína jedným stlačením, je vždy po ruke, nie je problém ho zabaliť na cesty, do kočíka a navyše je ešte pekným maznáčikom a doplnkom do postieľky.

Posledný aspekt u mňa rozhodoval aj vo výbere – až nebude potrebné bábätku púšťať šum, zostane mu plyšový kamarát. Celkovo je mi sympatickejšie mať v postieľke šumiace zvieratko než len kus plastu.

Čoho som sa bála, bolo samotné šumenie. Viktorkovu postieľku mám prirazenú k svojej posteli a mala som obavy, aby mi šum nebránil vo vlastnom spánku. Hneď po sprevádzkovaní strojčeka ale moje obavy opadli. Na výber je päť druhov šumu a hlasitosť sa dá regulovať podľa potreby. Šumenie je príjemné, jemné a cez medvedíka aj mierne tlmené, takže nemám absolútne problém so zaspávaním, skôr naopak to uspáva aj mňa.

 

Ovládanie strojčeka je jednoduché. Vloží sa do vrecúška, ktoré je v medvedíkovi a potom rôznym stlačením jedného jediného tlačidla ovládate zvuk. Stačí si zapamätať, koľkokrát a ako dlho tlačidlo stlačiť a ovládate tak zapínanie, vypínanie, zmenu zvuku a hlasitosť šumu. Čo oceňujem, je to, že sa dá medvedík prať, vďaka tomu, že sa dá strojček ľahko vybrať.

A konečne k úspešnosti pri uspávaní. Pred pár dňami sme v noci mali prvú malú krízu, kedy sa Viktorkovi nedarilo zaspať, nezaberalo hojdanie, dojčenie. Takže som sa rozhodla medvedíka vytiahnuť. Pretože už bol Viky mierne nevrlý, tak som ho zabalila do zavinovačky pre pevné zavinutie tak, aby sa neustále nerozptyľoval mykajúcimi ručičkami a pustila som medvedíka. Viktorko chvíľu plakal, potom sa započúval a bolo vidieť, ako sa postupne upokojuje. Nebolo to hneď a ani rýchle, ale postupne sa vrtel menej a menej, až tvrdo zaspal. Prvá misia splnená!

Šumenie nemusí nutne len uspávať, keď sa dieťatku spať nechce, alebo ho niečo trápi, tak je na neho i medvedík krátky, ale minimálne dokáže bábätko upokojiť. Čítala som aj skúsenosť, že pomáha upokojiť dieťa pri bolesti počas rastu zúbkov, ale to sa u nás uvidí až za pár mesiacov. Zatiaľ som vám natočila krátke video, ako sa Viky upokojí, keď mu pustím nášho medvedíka (akurát sa ospravedlňujem, natáčanie som po chvíľke musela vypnúť, pretože mi do spálne vtrhli dievčatá a na tie je i šum krátky :D)

Zatiaľ teda môžem povedať, že u nás medvedík na 100 % funguje a väčšej investície určite neľutujem. Viky nie je nejaký veľký zlostník, tak nemôžem posúdiť, na koľko zvládne šumenie upokojiť i náročnejšie dieťa, ale myslím si, že keď sa k šumu pridajú aj ďalšie body z metódy pána Karpa a pochopíte, čo bábätko prežíva, budete určite úspešní.

Medvedíka máme od www.myhummy.cz, kde okrem toho nášho mentolového nájdete nielen ďalšie farebné varianty, ale aj ďalších plyšových kamarátov a na výber je tiež z dvoch šumiacich strojčekov, my máme ten základný, ale pre náročnejších používateľov (alebo dieťatká) možno zakúpiť aj variant so senzorom, ktorý keď zaznamená, že je dieťa nepokojné, tak sa automaticky zapne šumenie. V ponuke My Hummy nájdete taktiež ďalšie doplnky pre bábätko, ako sú deky, vreckáre, obliečky či dojčiace (a takisto šumiace) vankúše, takže si môžete s medvedíkmi zladiť celú výbavičku.

www.myhummy.sk