Logo
Prihlaseni

Starostlivosť o telo počas tehotenstva

Deväť mesiacov čakania na príchod vytúženého dieťaťa prináša nielen radosti, ale často hlavne prekvapenia a nemálo starostí.

 

Starosti vyplývajú zo zmien, ktoré sa dejú nielen po psychickej stránke ženy, ale aj s jej fyzickou stránkou. Popíšme si pár problémov, ktorými si ako tehotná žena prechádzate.

1)        ranné nevoľnosti

Je niekoľko percent štatných žien, ktoré ju nezažili, väčšina s ňou má väčšie či menšie skúsenosti. Odporúča sa vyhýbať sa silných pachom, obmedziť korenisté jedlá, nemávať prázdny žalúdok.. Z prírodných prípravkov pomáha si každý deň môžete pripraviť zázvorový čaj a z aromaterapie vsaďte na mätovú silicu, ktorá pomáha pri nevoľnostiach   

2)        bolesti krížov a chrbtovej časti

Hlavne v druhom trimestri tehotenstva bývajú tieto bolesti veľmi silné. Vaše telo sa pripravuje na záťaž v prednej časti tela, mení sa ložisko pre rovnováhu a chrbát sa ozýva bolesťou. Taktiež môžete pociťovať tlaky v panvovej časti tela  - všetko je signálom toho, že si vaše telo pripravuje hniezdo pre pomaly sa zväčšujúce bábätko. Bolesti chrbta riešte masážami – pomôže partner, alebo skúsený masér – pozor však na to, aby ste ho upozornili na svoj stav, niektoré masážne techniky sú v tehotenstve neprípustné. Na bolesť chrbta a krížov perfektne pomáhajú vankúše plnené pšenicou. Po zahriatí ucítite ich liečivé účinky a výhodou je, že ich môžete používať kedykoľvek chcete.

3)        zväčšujúce sa prsia

Všetkým ženám sa v tehotenstve zväčšia prsia, niektoré hovoria aj o zväčšení o tri čísla, čo je naozaj zásah, ktorý občas pokožka nezvládne. Nebýva preto ničím výnimočným, že prsia okrem bolesti aj nepekne praskajú na povrchu kože. Už od prvých mesiacov aktívne masírujte prsníkmi špeciálnymi krémami proti striám, zabezpečia vám krásne prsia bez trhlín aj po pôrode a ukončení dojčenia, kedy sa vám prsia vrátia na vašu normálnu veľkosť

4)        starostlivosť o bruško

Ani rast bruška sa u niektorých žien nezaobíde bez nepríjemných strií. Používajte kvalitné a mastné oleje a prípravky pre tehotné. Prevencia je oveľa jednoduchšia ako následné riešenie po pôrode, verte nám :)

5)        príprava na dojčenie

Očakávajte – hlavne ak ste prvorodička – že aj napriek dokonalej príprave a odhodlaniu môže prísť v prvých týždňoch dojčenia na rad problém s bolestivosťou bradaviek. Tie sú vystavené neustálemu tlaku, hormonálnym zmenám a často aj nesprávnemu prisatiu dieťatka. Vtedy je dobre mať poruke kvalitný prírodný krém na bradavky, ktorý neuškodí ani vášmu bábätku.

6)        príprava na pôrod

Posledné týždne pred pôrodom venujte príprave svojho tela na akt pôrodu. Samozrejmosťou by malo byť masírovanie hrádze špeciálnymi olejmi, ktoré ju postupne uvoľnia a pripravia na rozťahovanie počas pôrodu tak, aby nebolo nutné zakročiť nástrihom. Čím viac sa na pôrod pripravíte vopred, tým menej nútených zásahov očakávajte. Najdôležitejšia je ale psychická pohoda a radosť z očakávania – vtedy všetko dopadne na jednotku!

 

 

Clanky

Odporúčané články

Soplíky, kašle, horúčky naše každotýždenné  - ako na detské ochorenia prírodnou cestou?

Soplíky, kašle, horúčky naše každotýždenné - ako na detské ochorenia prírodnou cestou?

Často sa nás mamičky pýtate, ako sa zachovať v prípade klasických detských soplíkov, kašľov a teploty? ...

Aj mamičky si musia nájsť čas na seba - príbeh

Aj mamičky si musia nájsť čas na seba - príbeh

Ako matky nezabúdajte na svoje zdravie počas starostlivosti o dieťa. Vyskúšajte detoxikačný pobyt, ktorý vás opäť ...

Lekárnička

Lekárnička

Lekárnička pre malé detičky v domácnosti musí byť vždy po ruke. ...

Príroda v starostlivosti o dieťa

Príroda v starostlivosti o dieťa

Narodilo sa vám bábätko a vy pre neho hľadáte len to najlepšie. Je to pochopiteľné, to ...