Logo
Prihlaseni

Ste trošku sklamaná?

Máte pocit, že bábätko nie je podľa vašich predstáv? Nebojte sa, nie ste jediná s týmto pocitom.

 

 

Počas deviatich mesiacov čakania ste si o svojom dieťatku vytvorili určitú predstavu. Predstavovali ste si, že bude mať hnedé vlasy? A je svetlovlasé? Mysleli ste si, že sa bude podobať na vás? A akoby z oka vypadlo vášmu manželovi? Alebo naopak? Snívali ste o dievčatku, a je to chlapček? Čakali ste, že bude bucľaté, ružovučké, pokojné... A odrazu vám dajú do náručia pokrkvaného, schúleného drobčeka, nadmerne červeného alebo príliš bledého, ktorý nástojčivo plače. A čo je ešte horšie, obviňujete sa zo svojho sklamania, a to až tak veľmi, že sa ani neodvážite s tým niekomu zdôveriť. A pritom sa vôbec nemáte za čo hanbiť. V hlave ste mali určitý obraz dieťatka a zdá sa vám, akoby vám dali do náručia nejaké iné dieťa a žiadali od vás, aby ste ho ihneď láskyplne milovali, hoci ho ešte vôbec nepoznáte. Láska sa buduje postupne. Nevyčítajte si, ak svoje dieťa ešte nemilujete tak, ako by ste si to želali. O niekoľko dní alebo týždňov pocítite, že vaša náklonnosť každým dňom rastie a pre svoje dieťa by ste urobili všetko na svete. City potrebujú čas, a preto si prestaňte robiť výčitky a učte sa poznávať svoje dieťa.

Pokým ste sa nestali matkou, možno ste mali dojem, že všetky bábätká sa navzájom nesmierne podobajú. Teraz sa nad touto myšlienkou len pousmejete. Každé dieťa je predsa celkom iné! Nielenže by ste svoje dieťatko spoznali medzi tisícimi, ono už má aj vlastnú osobnosť. Postupne sa ho naučíte spoznávať, získavať si ho. Nepodobá sa na nikoho iného.

Zabudnite na všetky pravidlá či návody štandardnej výchovy. Kľúč k úspechu spočíva v riešeniach „na mieru“. Pri tom, aby ste zistili, čo vyhovuje vášmu dieťatku, sa spoľahnite na vlastnú intuíciu a svoj cit. To sú nejlepší poradcovia. Vzťah rodič – dieťa nie je len jednosmerný. Tak ako každá komunikácia, aj táto sa prispôsobuje a neprestajne sa mení. Nechajte sa teda inšpirovať osobnosťou svojho dieťaťa a priveľmi neskúmajte, či robíte dobre a či zle. Najdôležitejšie je, aby vaše dieťatko mohlo byť samo sebou a sľubne sa rozvíjať.