Logo
Prihlaseni

Umelé náhrady prsníka – dojčenská fľaša

O úskaliach použitia dojčenskej fľaše sa dozviete v článku od Jany Michálkovej, poradkyni pri dojčení.

 

Dojčenská fľaša bola vymyslená s úžasným cieľom – nakŕmiť dieťa v prípade zlyhania dojčenia, bez nutnosti hľadania náhradnej dojky. Bohužiaľ, evolučne na tento skok dieťa pripravené nie je a chýba mu to podstatné – dojčenie, ktoré je aspoň tak dôležité ako materské mlieko samotné. Satím z prsníka sa totiž optimálne rozvíja mozog dieťaťa, ktorý je pri narodení, na rozdiel od ostatných cicavcov, ešte značne nevyvinutý. U matky i dieťaťa sa dojčením uvoľňuje hormón oxytocín (tzv. hormón šťastia), vďaka ktorému sú spoločné chvíle pociťované radostne, vytvára sa silná vzťahová väzba, čo pozitívne vplýva na celkový vývoj dieťaťa.

Pri dojčení sú podmienkou správneho prisatia sa doširoka otvorené ústa. Už jediné podanie fľaše s glukózou dokáže urobiť zmenu a zmeniť prisávajúce sa dieťa na neprisávajúce. Pri pití z fľaše stačia totiž ústa mierne pootvorené a mlieko tečie okamžite, plynulým tokom od začiatku pitia až do konca. Z prsníka tečie mliečko väčšinou až chvíľu po satí naprázdno – po vyvolaní spúšťacieho reflexu. Rýchlejší tok mliečka sa strieda s pomalším tokom. Taktiež pri satí z fľaše používa bábo úplne iné tvárové svaly a techniku než pri saní z prsníka.

Pravdepodobnosť, že pri používaní fľaše sa dojčenie ukončí predčasne, je veľmi vysoká. Kým je bábätko dokŕmené umelo, prsníky stoja nevyprázdnené a hromadí sa v nich inhibítor, ktorý laktáciu tlmí. Keďže z fľaše majú mamičky tendenciu dokŕmiť oveľa väčšou dávkou než by si bábo vypilo z prsníka a umelé mlieko je ťažšie stráviteľné, bábätko sa na nasledujúce kŕmenie prihlási oveľa neskôr. Intervaly medzi kŕmením sa predlžujú – dochádza k poklesu tvorby, mliečko tečie pomalšie, spúšťa sa oneskorene, reflexné vypudzovacie  fázy sú zriedkavejšie. Bábätko zareaguje a začne fľašu preferovať doslova z hodiny na hodinu. Preto je i kŕmenie z fľaše, hoci vlastným odsatým mliečkom, nebezpečné a rizikové.

Aj v prípade, keď je dokrm naozaj nevyhnutný a boli vyčerpané všetky možnosti na zvýšenie tvorby mlieka, je možnosť dojčiť bez hrozby odstavenia použitím fľaše. Je to dokŕmenie priamo na prsníku pomocou laktačnej pomôcky, pričom všetky výhody dojčenia ostávajú zachované a tvorba vlastného mlieka nie je ohrozená. 

Jana Michálková, poradkyňa pri dojčení, (www.dojčenie.eu), sa venuje poradenstvu pri dojčení od roku 2010. Neodporúča a odmieta podávanie umelého mlieka pokiaľ neboli vyčerpané iné alternatívy, ako aj používanie umelých náhrad prsníka (cumlík, fľaša, klobúčik). Pri poradenstve sa riadi Medzinárodným kódexom marketingu náhrad materského mlieka a princípmi vzťahovej výchovy. V priemysle detskej umelej výživy nemá žiadne záujmy. Tento článok bol poskytnutý bezplatne.

 

Predchádzajúci článok zo série si môžete prečítať tu, nasledujúci o problémoch požívania cumlíka tu.

Clanky

Odporúčané články

Ako dojčiť – zvyšovanie príjmu mlieka

Ako dojčiť – zvyšovanie príjmu mlieka

V ďalšom článku zo série od Ing. Jany Michálkovej pre dojčiace mamičky sa dozviete ako správne ...

Ako dojčiť - začiatky dojčenia

Ako dojčiť - začiatky dojčenia

Ako na dojčenie? Opäť poradí poradkyňa dojčenia Jana Michálková. ...

Ako dojčiť – Prirodzená poloha pololežmo

Ako dojčiť – Prirodzená poloha pololežmo

Článok o dojčení je súčasťou série článkov, v ktorých sa tejto téme, a nie len jej, ...

Dojčenie a pomoc pri dojčení

Dojčenie a pomoc pri dojčení

Materské mlieko sa státisíce rokov vyvíjalo pre potreby ľudského mláďaťa ...