Logo
Prihlaseni

Vianočná tabuľa trochu inak, ale hlavne zdravo a ľahko

Vianoce sú nielen o rozjímaní, kľude a pokoji, o stretávaní sa s rodinou a priateľmi, ale hlavne sviatkami dobrého jedla a pitia. Všetci sa tešíme na tradičné jedlá našich mám a babičiek. Avšak spolu s nimi počas Vianoc pribúdajú navrch aj vianočné kilá, čo nie vždy každú mamičku poteší.

 

Mnohé mamičky hľadajú zdravšie recepty, a možno nie len kvôli tomu, že sa obávajú nejakých tých kíl navyše, ale aj zo zdravotných dôvodov, alebo proste len v snahe o to, aby jedlo bolo zdravšie, ľahšie stráviteľné a aby si ho mohli v kľude a bez výčitiek vychutnať.

Mnohé sa snažíme o to, aby sme tradičné jedlá nejak vylepšili. V klasickom zemiakovom šaláte preto zameníme majonézu za smotanu, jogurt, či tofunézu, čím získa hlavný chod ľahkosť a po večeri sa nebudeme cítiť ťažké. Recept od Jem iné - Vianočný šalát s tofunézou nájdete tu. Alebo urobte zálievku z oleja a citróna, každý si môže vybrať podľa svojej chuti. U nás doma budeme namiesto zemiakov dávať do šalátu karfiol, ktorý ich tam úplne nahradí a šalát bude oveľa ľahší a stráviteľnejší. 

Ryby môžeme upiecť či podusiť, čím sa vyhneme obaľovaniu, a tým nie veľmi zdravému vyprážaniu. Stačí k tomu maslo, ghí alebo kvalitný olej a nejaké tie citróny. Na rybky môžeme použiť korenie podľa svojej chuti a nálady.

Aj klasické koláče sa dajú upiecť v zdravom móde. Pohánkové vanilkové rožteky určite potešia mnohých milovníkov zdravej kuchyne, perníčky z celozrnnej ražnej múky osladené medom urobia radosť každému malému stravníkovi. Ani tu sa medze nekladú a dnes sa dá nájsť veľké množstvo zdravých a úžasne chutných koláčikov, ktoré môžu konkurovať tradičným vianočným receptom. Altenatívou vianočnej klasiky môže byť bezlepkový jablkovo-hruškový koláč s orechmi. Ako sladidlo je možné použiť ďatle či spomínaný med. Na stole samozrejme nemôžu chýbať sušené plody a orechy. 

A keď máme všetko pripravené a hotové, je čas sadnúť si, oddýchnuť od stresu a v kľude a pohode si užívať krásne sviatky vianočné!

 

Clanky

Odporúčané články

Čas vianočný – čas sviečok, voňavého nápoja a horúceho kúpeľa

Čas vianočný – čas sviečok, voňavého nápoja a horúceho kúpeľa

Skončili nám posledné zlatisto sfarbené októbrové dni, z prírody pomaly miznú teplé farby, ustupuje svetlo a ...

Štedrovečerná tabuľa ako za bývalých čias

Štedrovečerná tabuľa ako za bývalých čias

Štedrý deň bol považovaný ľudovou vierou za deň nového počiatku, v tej dobe mal pre ľudí ...

Vianoce s tehotenským bruškom

Vianoce s tehotenským bruškom

Ctíte tradíciu, že Vianoce sú časom kľudu a domácej pohody? Potom ich príprava v období tehotenstva ...

VIANOČNÉ GUĽKY ZASNEŽENÉ JABLKAMI

VIANOČNÉ GUĽKY ZASNEŽENÉ JABLKAMI

Ingrediencie: 250 g pšena 500 ml dojčenskej vody Lucka ...