Logo
Prihlaseni

Vyrastať v pohodlí

Zima stojí za dverami a novorodené bábätko sa prvýkrát ocitne vo svojom detskom kráľovstve. Ako možno zariadiť útulnú detskú izbu, sa dozviete na tomto mieste od tímu Raumelfen (www.dieraumelfen.at).

 

Príprava detskej izby na chladné ročné obdobie

Ako detskú izbu môžete použiť akúkoľvek miestnosť, aj keď bude trebárs celkom malá. Nech už bude mať dieťa od začiatku vlastné kráľovstvo alebo bude súčasťou spálne jeho rodičov, vyberte „kútik pre bábätko“, ktorý zariadite spoločne s vaším partnerom. Najvhodnejším okamžikom, kedy začať s vybavovaním detskej izby, je obdobie medzi piatym a šiestym mesiacom tehotenstva. Neskôr už by to mohlo byť pre nastávajúcu matku namáhavé; okrem toho je potrebné počítať s dodacími lehotami nábytku.

Ako rodičia a predovšetkým ako mama, strávite v prvom roku života s vaším bábätkom mnoho času v jeho izbe. Zariaďte preto „kútik pre bábätko“ tak, aby zodpovedal vašim osobným predstavám. Zvoľte také farby, ktoré sa vám páčia – potom sa bude dobre cítiť aj vaše dieťatko!

Čo bude potrebovať?

Bábätká nepotrebujú veľa nábytku. Hlavne veľké detské izby teda zariaďujte predovšetkým s ohľadom na potreby bábätka tak, že vytvoríte útulný a funkčný „kútik pre bábätko“. Základná výbava zahŕňa: detskú postieľku, prebaľovací pult, komodu a príslušné doplnky ako je osvetlenie prebaľovacieho pultu, koberec alebo samolepky.

 

Tipy na zariaďovanie útulného priestoru pre bábätko

  1. „Kútik pre bábätko“ by mal byť od zvyšku miestnosti opticky oddelený farbou steny, tapetou alebo bordúrou. Bordúry by mali byť nalepené maximálne vo výške jedného metra, aby boli rozmery miestnosti prispôsobené malému dieťaťu. Samolepiace nálepky izbu oživia, možno ich kedykoľvek jednoducho odstrániť a nezanechávajú na stenách žiadne stopy.
  2. Farebný koberec pred detskou postieľkou vytvorí príjemnú atmosféru a pohodlie. Z bezpečnostných dôvodov by ste mali používať výhradne ľahko čistiteľné vlnené koberce, aby bábätko neprehltlo žiadne žmolky.
  3. Dbajte na to, aby detská postieľka nikdy nebola umiestnená pri vonkajšej stene alebo pod oknom. Chladno alebo prievan a nemožnosť sa prikryť vášmu bábätku nie sú príjemné. Detská posteľ by mala byť umiestnená v smere pohľadu bábätka ku dverám, aby vaše dieťa mohlo vždy spozorovať, kto vchádza dovnútra. Okrem toho môžete detskú postieľku zútulniť zavesením nebies. Najvhodnejšie sú tie zavesené zo stropu, pretože tak nemôžu spadnúť, keď dieťa ťahá za látku.
  4. Prebaľovací pult by mal byť adaptabilný a praktický. Prebaľovacia plocha musí byť umiestnená v správnej výške. Ideálne sú otvorené police a úložné boxy v blízkosti prebaľovacieho pultu. Obľúbeného plyšáka a cumlík by ste mali mať na dosah ruky.
  5. Pretože bábätká cez deň veľa spia, mali by byť na oknách zatemňovacie záclony alebo rolety. Okrem toho sa odporúča používať namiesto oslňujúcej stropnej lampy ukľudňujúce svetlo nočnej lampičky.

 

Clanky

Odporúčané články

Umývanie a kúpanie bábätka

Umývanie a kúpanie bábätka

Ak ste novorodenca kúpali už v pôrodnici, získali ste určitú zručnosť, aj keď o istote sa ...

Psychomotorický vývoj

Psychomotorický vývoj

Vývoj bábätka krok za krokom, významné medzníky. Možno sa vám to zdá málo viditeľné, ale tie ...

Príprava na deň D

Príprava na deň D

Tašku na pobyt v nemocnici si pripravte vopred. Mali by ste to urobiť najneskôr v 8. ...

Detská izba

Detská izba

Vaše dieťa sa bude dobre cítiť v dobre prevzdušnenom a slnečnom priestore. Ak spí vo vašej ...